LenkaKT L.M.A.T.

Končíme, pánové, končíme...

Softwarové noviny 12/2004, rubrika Jedna paní povídala

A je to tady: IT průmysl je v troskách a jeho krach přinesl světu jediné - důkaz existence Boha. Za pádem celého průmyslu informačních a komunikačních technologií přitom stojí úplná maličkost: Shannonova nadace ukončila finanční podporu malého izolovaného františkánského kláštera. Mniši se přestali modlit a celé to prasklo.

Ne, nebyla to náhoda, že vám záhadně padaly Windows. Chyba ovšem nebyla na straně Microsoftu. Ne, nebyla to náhoda, že se vám ztrácely informace z pevných disků - chyba ovšem nebyla na straně výrobce zařízení. Nebyla náhoda, že vám omylem došla cizí SMS. Ani v tomto případě nebyla chyba na straně telekomunikačních operátorů. Chyba byla vždy na straně teorie informace, kterou tak sebevědomě formuloval C. E. Shannon. Že se vám tahle teorie stejně vždycky zdála podivná, zamlžená a nefunkční? A že jste se nikdy neozvali jen proto, že jste ze sebe nechtěli dělat blbce, když tomu ostatní rozumějí?

Ozvat jste se měli. Ta teorie je totiž nesmysl. Věděl to už Shannon a věděl to i jeho přítel Bell, jemuž Shannon teorii předložil. Celá teorie vznikla během jedné noci, kdy Shannon, tehdy ještě student, doháněl proflámovaný semestr a snažil se sesmolit alespoň jednu semestrální práci. "Tohle chceš předložit?" zděsil se Bell, když si ráno Shannonovu práci pročítal. "To je strašná pitomost. Jestli to předložíš, tak se modli, ať ti to neprokouknou!" A tak se Shannon modlil a stalo se neuvěřitelné - práce byla přijata, ohodnocena jako vynikající a doporučena k dalším publikacím. Shannon pochopil svou šanci a modlil se a modlil. První otřes přišel v době, kdy Shannona uznal celý svět a on musel začít objíždět konference - ubylo času na modlení a tehdy se také poprvé objevili první kritici jeho teorie. Shannon nelenil a založil již zmíněnou nadaci, která měla jediný cíl: shánět peníze, které udrží při životě malý izolovaný klášter plný mnichů, kteří se budou po celý svůj život modlit, ať tu pochybnou teorii nikdo nezpochybní. O smyslu existence kláštera věděl jen Shannon. Představený kláštera dostal jedinou instrukci: "modli se, ať to nepraskne". Bohužel, na posledním výročním zasedání Shannonovy nadace nedokázal správní radě přesvědčivě vysvětlit, co že to nemá prasknout a tak byl celý klášter uzavřen.

Od té doby tiskové agentury zaznamenávají jedno poplašné hlášení za druhým. Zhroutila se centrála světového obchodu. Nefunguje žádná z páteřních sítí. Počítače sloužící k řízení letového provozu generují náhodná čísla. Poslední funkční institucí spojenou s IT průmyslem je české ministerstvo informatiky - zlí jazykové ovšem tvrdí, že tomu tak je proto, že ministerstvo stejně nikdy nic nedělalo a jeho výpadek tak nelze zaznamenat.

Každopádně lze konstatovat jediné - s koncem IT byznysu končí i jedna paní. Když je nyní v informacích takový zmatek, nemá vůbec cenu, aby jedna paní vyráběla nějaké dezinformace, vy už si na to vystačíte sami. Ale kdybyste mě někdy potřebovali, najdete mě v malém zapadlém horském klášteře. Budu se tam za vás modlit. Příspěvky prosím zasílejte na konto: 41432932/0200.

Autorkou tohoto webu je LenkaKT, alias Lenka Kosková-Třísková. Bádám a vyučuji na TU Liberec.

Poslední změna: 3. 3. 2011