LenkaKT L.M.A.T.

Elektronická udatelna na každý úřad

Na svém posledním předvolebním zasedání schválila vláda nařízení č. 42/2002, kterým ukládá za povinnost zřízení elektronické udatelny každému subjektu veřejné a státní správy. Nařízení je logickým vyústěním čtyřleté práce Úřadu pro veřejné dezinformační systémy, jehož zaměstnanci již nyní pilně připravují standardy a pravidla pro chod udatelen. "Při návrhu dezinformačního systému pro veřejné domy a samosprávu jsme zjistili, že v této oblasti hanebně zaostáváme. Přitom průzkum ukázal, že by 70 % občanů České republiky uvítalo, kdyby mohli udání odesílat elektronicky, 50 % je dokonce připraveno opatřit je anonymním elektronickým podpisem," píše se v průvodním dopise ke zmíněnému nařízení.

Proto budou od 1. 8. všechny úřady vybaveny elektronickou udatelnou, která bude sloužit k automatizaci procesu zpracování udání zaslaných v elektronické podobě. Kromě možnosti zasílat udání opatřená autentickým elektronickým podpisem, kterou se dle průzkumu chystá využít pouze 1 % občanů, umožní elektronické podatelny zasílat udání anonymní. Speciální certifikáty pro anonymní udání bude spravovat centrální státní autorita. Každý zájemce si zde může po předložení občanského průkazu a názorné demonstraci své počítačové gramotnosti vyzvednout vlastní anonymní certifikát, který bude v centrální databázi veden pod jeho rodným číslem. Speciální certifikáty zajistí, že se udání budou jevit pro zpracování v udatelně jako anonymní.

"Rodná čísla jsou nutná kvůli statistikám pro Český statistický úřad, který je podle Zákona o sběru dat a lesních plodů povinen každý měsíc vyhodnocovat přehledy o věku a pohlaví anonymních elektronických udavačů. Přehledy potom slouží ke zpracování měsíčních reportů o úrovni informační gramotnosti, které jsou v rámci přípravy našeho vstupu Evropy pravidelně odesílány do Bruselu," vysvětlil redakci dobře informovaný zdroj stojící v pozadí celého projektu.

Jediné, co zatím není zcela jasné, je konkrétní podpis pod anonymním udáním. Původně navrhované varianty "anonym" nebo "váš přítel", narazily na zásadní odpor ženských organizací. Ženy se dožadují možnosti podepisovat udání též jako "vaše přítelkyně" nebo "anonymka". Poslední navrhovaný termín však zatím neschválil Ústav pro jazyk český.

Ať už bude podpis jakýkoliv, je téměr jisté, že úředníci nový systém přivítají. "Doufáme, že elektronická udání budou lépe čitelná, než ta klasická. Víte, nejhorší jsou ta různě velká novinová písmena, ze kterých občané svá udání často skládají. Pokud je mi známo, elektronická písmena jsou všechna stejná a nejdou nikam nalepit," svěřil se redakci jeden vysoce postavený státní úředník.

Autorkou tohoto webu je LenkaKT, alias Lenka Kosková-Třísková. Bádám a vyučuji na TU Liberec.

Poslední změna: 3. 3. 2011