LenkaKT L.M.A.T.

Kdo u nás pere počítače

Softwarové noviny 04/2002, rubrika Jedna paní povídala

Se zajímavým jevem se setkali pracovníci institutu Transparency International při pravidelném průzkumu korupčního prostředí v České republice. Česká republika je zřejmě Švýcarskem informatického průmyslu, neboť na našem území dochází k praní špinavých počítačů. "Praní špinavých počítačů je jev, se kterým jsme se poprvé setkali až v České republice," sdělil redakci jeden z terénních pracovníků institutu. "Celý problém jsme odhalili úplnou náhodou při průzkumu v jedné garážové firmě. Nebylo nám jasné, proč má firma, která má v obchodním rejstříku uvedeno, že se živí navlékáním korálků a tiskem reklamních letáků, musí být vybavena tolika sprchami, kohouty a hadicemi na užitkovou vodu. Při podrobném průzkumu skladu objevila přivolaná jednotka rychlého nasazení více než 150 počítačů, jejichž klávesnice byly pošpiněny stykem s prsty mafiánských bossů z celého světa."

Další série průzkumů ukázaly, že se na našem území propírají i počítače, které používají drogoví dealeři -- při razii v dalších firmách je identifikovali speciálně vycvičení policejní psi. "Poznat počítače pošpiněné zločinem je jednoduché," uvedl mluvčí nově vzniklé speciální zásahové jednotky, která bude potírat tento druh kriminality. "Italské mafiánské počítače poznáte podle parmezánu v klávesnici, ruské jsou zase cítit vodkou. Počítače drogových dealerů jsou strašně ušňupané."

Na otázku, proč je nutné počítače prát, odpovídá zkušený odborník na počítačovou kriminalistiku, pan Jiří Voležal: "Jestliže zločinec pravidelně používá nějaký počítač, zůstanou na jeho klávesnici otisky prstů. Kdyby se klávesnice dostala do nepovolaných rukou, byl by vystaven značnému nebezpečí. Na klávesnicích a monitorech také občas ulpí krev nevinných obětí zastřelených při sepisování udání či doznání. Proto se své počítače po určité době nechávají je prát a potom je pod cenou prodávají jako normální počítače."

Redakci Softwarových novin se až do uzávěrky nepodařilo zjistit, zda nový druh kriminality nějak souvisí s 23.000 zářivě čistých pracovních stanic, které budou za velmi výhodných cen poskytnuty českým školám.

Autorkou tohoto webu je LenkaKT, alias Lenka Kosková-Třísková. Bádám a vyučuji na TU Liberec.

Poslední změna: 3. 3. 2011