LenkaKT L.M.A.T.

Open Source se připravuje na útok

Softwarové noviny 11/2004, rubrika Jedna paní povídala

"Internetová horečka roku 2000 byla jen drobná dětská nemoc, velmi pravděpodobně nás v roce 2005 čeká mnohem zásadnější změna. Odhadujeme, že všechny světové burzy zcela převálcovány masivním útokem Open Source", píše se ve zprávě skupiny Gauner Group (GG), zveřejněné v posledním čísle pravidelného věštníku Ministerstva informatiky. Zpráva bohužel není příliš konkrétní, nastiňuje pouze obrysy pravděpodobného vývoje trhu informačních technologií. "Něco velkého se chystá, ale co to přesně bude, to ještě nevíme. Máme však jisté indicie," sdělil médiím zástupce ministerstva.

"Jak to víme? Přišli jsme na to vlastně náhodou, když nás Liberecká Textilana požádala o studii vysvětlující náhlý pokles prodeje červených triček s Che Gevarou." Podrobili jsme analýze celý trh spotřebních produktů a zjistili jsme závažné skutečnosti: zásadně poklesl prodej oblíbených botasek zn. Prestige, zato výrazně stoupl prodej holicích strojků a obalů na vizitky. "Na první pohled to vypadalo záhadně, ale když jsme vzali v úvahu, že poklesl také prodej černých triček s tučňákem, bylo nám jasné, kam se zaměřit." Rozsáhlý sociologický průzkum ukázal, že více než 90% stoupenců Open Source si v posledním roce nechalo ušít kvalitní černé obleky a 70% z si nich dokonce pořídilo i kravatu. "Za velmi závažnou považujeme především skutečnost, že více než 60% z nich si také zaplatilo hodiny golfu, jízdy na koni a 30% během léta získalo kapitánské zkoušky pro velké jachty. Open Source se zkrátka připravuje na dobytí velkých finančních trhů."

Ministerstvo informatiky se rozhodlo, že situaci neponechá náhodě a rozhodně nezůstane pozadu. V návrhu rozpočtu na příští rok se tak objevují požadavky na nákup 60 plachetnic o délce 30m, 800ks golfových holí a 5 nových kravat. "Open Source jsme ve státní správě vždy podporovali a rozhodně nemíníme zůstat pozadu. Vynasnažíme se, aby naši úředníci sledovali světové trendy," píše se v důvodové zprávě k návrhu rozpočtu na příští rok.

Autorkou tohoto webu je LenkaKT, alias Lenka Kosková-Třísková. Bádám a vyučuji na TU Liberec.

Poslední změna: 3. 3. 2011