LenkaKT L.M.A.T.

Duben - měsíc intranetu

Softwarové noviny 03/2002, rubrika Jedna paní povídala

S novou aktivitou přišla skupina mladých českých politiků, vedená známým odborníkem a propagátorem moderních informačních a komunikačních technologií, ministrem Karlem Dubinou. Měsíc duben by se měl kromě měsíce bezpečnosti stát ještě měsícem intranetu.

"Programové prohlášení vlády hovoří jasně: podporovat drobné živnostníky a soukromé podnikatele. Zatímco Internet je globálním prvkem, intranet je jednoznačně věcí soukromou. Proto by logickým krokem této vlády měla být cílená podpora intranetu," řekl ministr na tiskové konferenci novinářům.

"Internet je dnes dostupný každému, ale intranet ne, a to je podle mého názoru velká chyba. Internet je navíc protěžován monopolním telekomunikačním operátorem, který pro připojení do této sítě poskytuje zvýhodněné poplatky. Pro připojení do intranetu však žádné úlevy nejsou. Globalizace je tak vlastně zvýhodňována vůči soukromému sektoru a drobnému podnikateli. Jsme pro rovnost příležitostí, proto si myslíme, že je nutné tento stav změnit."

Aby se svým záměrem seznámili všechny občany české republiky, plánují jeho autoři roadshow s názvem "intranet mění svět". Během následujícího roku vystoupí na jednodenních konferencích ve všech krajských městech, kde předvedou, jak intranet vypadá a jaké výhody přináší. V roli intranetu vystoupí známý český herec a bavič Petr Novotný. Skupina zahájí vyjednávání s Českým Telecomem a ČTU s cílem vytvořit speciální tarif intranet 2002, který poskytne levnější připojení do intranetu.

Ani vláda nezůstává pozadu a připravuje rozsáhlý projekt intranet do škol. "Rozhodli jsme se ustoupit od realizace projektu Internet do škol, protože byl příliš drahý a nikoho nezajímal. Intranet je podle zjištění naší odborné komise mnohem levnější a méně často obsahuje porno, nelegální software a viry, což je pro nasazení ve školství také důležité."

Známý český publicista, specialista na počítačové systémy, pan J. X. Doseděl, je myšlenkou propagovat intranet nadšen. "Legalizace intranetu je důležitá, protože je vůči Internetu v podobné pozici jako marihuana vůči tabáku, také jej používá jen menšina obyvatelstva. Mám strach, že až si toho všimnou poslanci KDU-ČSL, rozhodnou se postavit intranet mimo zákon, zvláště proto, že současný telekomunikační zákon definuje intranet jako síť menší než velkou."

Autorkou tohoto webu je LenkaKT, alias Lenka Kosková-Třísková. Bádám a vyučuji na TU Liberec.

Poslední změna: 3. 3. 2011