LenkaKT L.M.A.T.

Linux pro úplné začátečníky 1.

Co je to distribuce, kde se dá sehnat a proč je jich tolik?, seriál na root.cz, 1.díl, 29.8.2000

Chcete-li začít s Linuxem pracovat, musíte si jej nejprve někde opatřit. A právě tady nastává pro začátečníka první problém. Záhy totiž zjistí, že neexistuje jeden jediný Linux, ale že jich existují desítky různých. Proč tomu tak je? Kdysi dávno nebyla instalace Linuxu ničím zrovna jednoduchým. Postupně proto začaly vznikat jakési programové balíky, které se snažily instalaci různým způsobem zjednodušit. Kromě vlastního operačního systému se k nim postupně začaly přidávat další doprovodné programy jako jsou textové editory, webové prohlížeče, přehrávače CD a podobně. Tak, jak narůstal počet uživatelů Linuxu, začaly vznikat i grafické nástroje pro jeho konfiguraci. I ty se postupně dostaly do jednotlivých balíčků s Linuxem. Dnes se těmto balíkům říká distribuce a existuje jich nepřeberné množství.

Distribuce je tedy Linux připravený k instalaci doplněný zpravidla řadou dalších programů, dokumentace a konfiguračních nástrojů. Všechny nejpopulárnější distribuce jsou vybaveny instalačním programem, který Linux nainstaluje bez větších problémů a velmi rychle.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv z nich, vždy budete pracovat s Linuxem. Jednotlivé distribuce se mezi sebou většinou odlišují snadností či naopak náročností instalace, počtem a typy doprovodných programů, přítomností či nepřítomností konfiguračních nástrojů (a jejich kvalitou) a způsobem, jakým se do systému přidávají nové programy. Pro českého uživatele vyvstává ještě jeden podstatný problém: podpora češtiny, tedy možnost zobrazovat české znaky, číst je z klávesnice a pracovat s nimi.

Ačkoli je celkem distribucí jistě více než sto, nemusíte je znát zdaleka všechny, abyste si mezi nimi mohli vybrat. Řada z nich si je velmi podobná a těch, které jsou nějakým způsobem upravené pro české prostředí, je ještě méně. V Čechách jsou nejpoužívanější asi tři (jmenováno v abecedním pořadí): Debian, RedHat a SuSE.

Jestli je něco v Linuxu opravdu nekomerční, potom je to distribuce Debian. Zásady volně šiřitelného software ctí s maximální důsledností (zatímco některé jiné distribuce obsahují i ukázky komerčních programů nebo programy, jež nejsou šířeny pod GNU licencí). Její počeštěná verze vyšla loni v létě na pěti CD u nakladatelství Computer Press. Jestliže CD již v knihkupectví neseženete, dá se Debian stáhnout i ze stránek www.debian.cz nebo jejich mezinárodního vzoru na www.debian.org. Distribuce Debian se stala inspirací pro řadu dalších, jako je například Corel Linux od firmy Corel. Používá vlastní systém balíčků pro instalaci programů, je vybavena grafickým rozhraním GNOME i KDE.

RedHat je pravděpodobně v Čechách nejrozšířenější distribucí vůbec, nejspíš také proto, že byl jednou z prvních distribucí s bezproblémovou češtinou. I RedHat se stal vzorem pro mnoho dalších distribucí (Turbo Linux, Linux Mandrake). Používá vlastní systém balíčků pro programy (rpm), který přebírají rovněž všechny odvozené distribuce. Vyšel několikrát na CD u nakladatelství Computer Press i s krátkou instalační příručkou, na Internetu jej seženete na www.redhat.com. Nejnovější verze má číslo 6.2 a když si pospíšíte, možná ji ještě v knihkupectví seženete. Vyšla totiž před prázdninami.

SuSE Linux je velmi rozšířený v Evropě, zejména v Německu. S češtinou nemá žádné problémy, součástí balíčku s instalačními médii je i česká instalační příručka. Pokud si jej koupíte přímo od firmy SuSE, máte navíc dva měsíce po zakoupení nárok na bezplatnou podporu po e-mailu. Bližší informace najdete na stránkách firmy www.suse.cz. Od poloviny dubna je k dispozici verze 6.4.

Abych nebyla nařčena z šíření skryté reklamy, nebudu vám žádnou z distribucí doporučovat přímo. Začátečníkům mohu jen poradit, aby si vybrali distribuci se snadnou instalací a s dobrou podporou češtiny. Jinak si Linux trochu znechutíte ihned na začátku. Máte-li zájem vyzkoušet více různých distribucí, podívejte se na server www.linuxiso.org, kde najdete instalace všech významnějších distribucí a odkazy na jejich domovské stránky.

Autorkou tohoto webu je LenkaKT, alias Lenka Kosková-Třísková. Bádám a vyučuji na TU Liberec.

Poslední změna: 3. 3. 2011