LenkaKT L.M.A.T.

Hvar, jižní strana, kemp Lili, červenec 1997

S kým

No přece s Amforou z Postoloprt! Skamarádili se s majitelem kempu natolik, že měli pokaždé celé léto v kempu postavené vlastní stanové městečko, včetně stanů s kuchyňkou, lednicí a kompresorem. Půjčovali i výstroj, školili na jednu i dvě hvězdy. Protože majitel kempu se začal v létě 1997 chovat divně a snažil se měnit podmínky (pochopitelně hlavně cenové) běhěm sezóny, už tam letos nejsou. Pokud vás zajímají ceny, plnilo se za 12,- litr.

Kemp a okolí

Kemp je na jižní straně ostrova Hvar, asi 2km od vesnice Svjeta Nedela. Je tam poměrně málo turistů, protože jižní strana ostrova je hůř dostupná. Bydleli jsme přímo na skále nad mořem, nádhera. V kempu je jedna mikroplážička s oblázky, přímo u ležení Amfory si Amforáci udělali na útesu nádherný plac se schůdky do moře. Pod schůdky je ve 3m oblázkové plato, pro výcvik ideální. Nejbližší nákup je ve Svaté Neděli, i když základní potraviny (chléb, víno a zelenina) je možné nakoupit i u paní domu (majitelky kempu). Víno mají docela dobré, ale je třeba ho ředit. Jinak může mít nepříjemné následky. Tak například nejmenovaného kamaráda cestou do stanu po konzumaci neředěného vína přepadl keř a nemilosrdně mu zdrásal obličej.

Se stopem je to špatné, pokud si chcete užít krás ostrova, asi to chce auto. Doporučuji ranní rybí trhy v Jelze a ve Stari Gradu (města na severní straně). Jen je potřeba vstávat kolem páté, šesté ráno. (Achich, achich...) Ryby jsou na trhu docela levné a mňam...nejsilnější zážitek je asi tuňák, který stál 150 Kč/kilo (po přepočtu). Pro srovnání, u nás stojí dvojnásobek a ještě je mražený.

Přímo nad kempem se k nebi tyčí nádherný vápencový hřeben. Vylezli jsme si i na nejvyšší horu ostrova (asi 700 mnm). Doporučuji. Hřeben je nahoře nádherně úzký, takže můžete stát každou nohou na jedné straně ostrova a kochat se výhledem. Cesta nahoru asi nevede, zvolili jsme trasu přímo vzhůru, třeba po čtyřech.

Za návštěvu stojí i vesnice Jagodna, která je kousek od kempu směrem do hor. Je už opuštěná, místní ji používají pouze v létě jako přestupní stanici cestou na vinná a nevinná pole. Romantické místo. Nejromantičtější je rozhodně obrovitánský morušovník, který roste nahoře ve vesnici. V červenci byl obalený zralými plody. Rada: po konzumaci více než tuny moruší už je člověku zle.

Radovánky podvodní, fauna a flóra

Kromě Amfory tam široko daleko nebyli jiní potápníci, což bylo velmi příjemné, protože pod vodou člověk potkal buď kamarády nebo mořské obyvatele. Moře bylo docela teplé (byli jsme tam pokaždé v červenci), ale ve větších hloubkách už mi byla zima i v mém 7mm polosucháči. Viditelnost dobrá. Často jsme chodili do vody jen tak kolem pobřeží v blízkém okolí kempu (bez člunu). Bohatě to stačilo.

V roce 1997 se okolí kempu doslova hemžilo chobotalkami. Nebylo sestupu, aby člověk na jednu nenarazil. Malé, velké, tlusté, tenké, zvědavé jako opičky.Když jsme jednou s kamarádem cosi šťárali z nějaké díry, připlížila se k němu nenápadně taková malinká zvědavá chobotnička a ostýchvě si na něj sáhla. Chuděra, asi neodhadla, jak jsme velcí, takže potom rychle odpálila do trávy a tvářila se, že tam není. Největší zážitek je ale páření chobonic, pozorované ve dne, v létě 1997. Není krásnějšího zviřátka nad zamilovanou chobotalku. V roce 1996 se nám zase podařilo najít několik chobotích maminek na vejcích. Při nočním ponoru jsme opakovaně viděli živého zavinutce (cyprea lurida). Nikde jinde než tady jsem tohoto porcelánového krasavce ve Středozemním moři nepotkala. Kamarádi vyšťárali zpod kamene parejnoka elektrického. K vidění byla i spousta větších mořských plžů. Neuvěřitelná hejna ropušnic. (Malých, velkých, tlustých, tenkých... :-) Ostatní se chlubili, že viděli máčku a dokonce na nejbližším útesu (kámen tak 20m od schůdků do vody) prý jednou někdo ve 30m potkal měsíčníka.

Pokud popojedete kousek člunem podél pobřeží směrem na Ivan Dolac (směr od Svaté Neděle), v zátoce, kde vstupuje pod vodu rozvod vysokého napětí jsou ve skále u břehu velice hezké jeskyňky. Žijí tam tak 5-10cm velcí červení garnátci. Stěny jeskyní jsou nádhrně porostlé barevnými houbami. Zajímavý je i výlet člunem do zátoky u Svaté Neděle. Přímo proti molu v přístavu je na druhé straně zálivu pěkná malá plážička. Pod touhle plážičkou je ve 40m skála, kde jsou vidět langusty. Jsou zastrkané do skály jako do šuplíků. Někdo nám poradil, že pokud langustě spojíte konečky tykadel, zmate ji to natoli, že se dá z díry vytáhnout. Ubohá oběť, na které jsme to zkoušeli se zmást nenechala.

Autorkou tohoto webu je LenkaKT, alias Lenka Kosková-Třísková. Bádám a vyučuji na TU Liberec.

Poslední změna: 3. 3. 2011