LenkaKT L.M.A.T.

Nechráněný Microsoft(r)

Softwarové noviny, 06/2002

Při testování databáze ochranných známek provozované Úřadem průmyslového vlastnictví zjistila redakce závažné skutečnosti, které nepřímo vedly k ohromné lavině soudních sporů a trestních oznámení, jimž nyní čelí společnost Microsoft(r). Velká část termínů, značek a názvů, jež Microsoft(r) používá, jsou totiž ochranné známky registrované třetími stranami. I když je většina známek je chráněna pro výrobky a služby, jež s oblastí IT nesouvisejí přímo, soudy se velmi často kloní na stranu žalobců.

Je překvapivé, že firma nedokázala chránit ani vlastní název. Microsoft(r) je totiž ve skutečnosti název pro tampony k otírání očí, které vyrábí americko-čínské konsorcium. "Microsoft(r) přitom tolikrát vytřel zrak svým konkurentům, že i tuto stížnost musíme považovat za oprávněné zneužití ochranné známky," sdělil redakci jeden ze zástupců amerického soudu v HighDown-Willage, který se zabývá většinou stížností podaných na americkém území.

Slovo Menu(tm) je pro změnu chráněná značka francouzských hoteliérů. "V rejstříku je doslova uvedeno, že ji mají chráněnou pro nabídku potravin. Jeden ze svědků přitom během procesu potvrdil, že Windows(tm) jsou žrádlo, druhý zase tvrdil, že jsou k sežrání. Pomineme-li expresivní vyjadřování svědků, musíme přiznat, že skutková podstata byla naplněna," stojí v odůvodnění soudního rozhodnutí, podle kterého musí Microsoft(r) za každé použití slova menu(tm) zaplatit 3,75 euro. Nařízení se týká jen evropských edicí Windows(tm), na americké, japonské a čínské se nevztahuje.

Problémům se společnost nevyhne ani v Čechách, neboť slovo Nabídka(tm) má pro přípravu reklamních katalogů registrována jedna česká reklamní agentura. Podle vyjádření soudního znalce, pana J. X. Smýkala, je možné se z Windows(tm) snadno dostat k reklamě publikované na Internetu, a je tedy možné je považovat za reklamní katalog. V Čechách budou i problémy s nabídkou Start(tm). Značku Start má totiž registrovanou Philip Morris(r) mimo jiné i pro přístroje poskytující hodinářské a chronometrické údaje. Česká Windows(tm) proto budou napříště dodávána bez všech doplňujících programů, které uživateli nabízejí jakoukoliv informaci o aktuálním čase.

Pozn.: Libovolné slovo v tomto textu může být ochrannou známkou.

Autorkou tohoto webu je LenkaKT, alias Lenka Kosková-Třísková. Bádám a vyučuji na TU Liberec.

Poslední změna: 3. 3. 2011