LenkaKT L.M.A.T.

Tučňák mafián

Softwarové noviny 01/2002, rubrika Jedna paní povídala

Nahlouple se usmívající tučňák, znak operačního systému Linux, je jen jednou ze zručných marketingových taktik, jimiž se mocná lobby správců tohoto systému rozhodla ovlivňovat veřejné mínění. Jak se podařilo zjistit nejmenovanému spolupracovníkovi redakce, tučňák je ve skutečnosti symbolem pro tučné zisky správců. A tučňákova zdánlivá hloupost je jen výsměchem skutečným uživatelům tohoto systému: autoři jim slabomyslným tučňákem vzkazují, co si o nich myslí.

Není to jenom logo, dalším z rafinovaných tahů této lobby je šíření mýtu o systému, který si napsali sami uživatelé. Tvrzení je pochopitelně nesmyslné - už jste někdy viděli uživatele, jak si píše operační systém? Linux nenapsali žádní uživatelé, ale frustrovaní správci! Není náhodou, že se skutečného rozvoje dočkal Linux až po roce 1995. Tehdy se totiž ve frontě na podporu začali stále častěji potkávat kvalifikovaní správci počítačových sítí a operačních systémů. Nový uživatelsky příjemný operační systém od Microsoftu je během poměrně krátké doby připravil o práci: nejen, že nevyžadoval pro svůj chod kvalifikovanou správu, on ani kvalifikovaně spravovat nešel!

Propuštění a zahořklí správci se rozhodli pomstít. Rozhodli se proto napsat nový systém, složitý a komplikovaný, kterému porozumí jen oni sami. Na první pohled sympatická gesta jako otevřený zdrojový kód a ohromující rozsah podrobné dokumentace jsou ve skutečnosti jen rafinovaným trikem pro podlomení sebedůvěry obyčejných uživatelů. Kdo by si tváří v tvář tisícům řádek kódu nepřipadal jako jelito, když on sám nedokáže napsat ani ovladač pro tak jednoduché zařízení, jakým je klávesnice? Kdo by raději nezaplatil tučný honorář správci, když se po pročtení tisíce stran dokumentace dozví, co všechno si může způsobit chybným užitím pouhého příkazu pro přesun souborů? Odvážili byste se po takové zkušenosti své soubory ještě kopírovat?

"Jsou horší než ruská mafie," říká o správcovské lobby jeden z redakčních zdrojů. Podle jeho názoru se skupině podařilo infiltrovat i na mnohá důležitá místa dosud konkurenčních firem. Nemá sice v rukou jasné důkazy, ale stále dokonalejší příkazový řádek Windows a uvolněné zdrojové kódy Windows CE leccos naznačují.

Autorkou tohoto webu je LenkaKT, alias Lenka Kosková-Třísková. Bádám a vyučuji na TU Liberec.

Poslední změna: 3. 3. 2011